Zapraszamy na XIV Międzynarodowe Mistrzostwa Polski w Poszukiwaniu Minerałów, które odbędą się w dniu 17.08.2019, wspaniała zabawa, cenne nagrody.

Impreza zwyczajowo odbędzie się na hałdzie w Kletnie, około 200m od centralnego parkingu. Lokalizacja nie jest przypadkowa, Kletno to „Mekka” dla zbieraczy minerałów, jest to obszar niezwykle bogaty mineralogicznie – stwierdzono tu występowanie blisko 50 pierwiastków, które tworzą około 60 różnych minerałów takich jak: ametyst, kwarce krystaliczne , morion, kwarc dymny i kryształ górski, fluoryt, kalcyt, malachit, azuryt, marmur w kilku kolorach, rudy żelaza i wiele innych. Mistrzostwa poprzedzi godzinny kurs rozpoznawania minerałów, pod okiem geologów zawodnicy otrzymają garść niezbędnych porad i informacji. Teren hałdy zostanie podzielony na działki, około 20m2 każda, drużyny liczą od 1 do 3 zawodników, spośród siebie wytypują kapitana , który będzie prowadził rozmowy z jury. Przed rozpoczęciem zabawy drużyny wylosują swoja działkę. Zawody odbędą się w czterech kategoriach: dzieci i młodzież do lat 15, dorośli, rodziny oraz pracownicy KGHM. Poszukiwania potrwają 45 minut dla juniorów i 90 minut w kategorii dorosłych i rodzin. Każda z drużyn wybiera jeden okaz, który będzie oceniany przez jury. Na najlepszych organizatorzy ufundowali cenne nagrody. Ilość miejsc jest ograniczona, prosimy o wcześniejsze zapisy.

ZAPISY NA MISTRZOSTWA W POSZUKIWANIU MINERAŁÓW - KLETNO 2019

Do XIV Międzynarodowych Mistrzostw Polski w Poszukiwaniu Minerałow pozostało:

Day(s)

:

Hour(s)

:

Minute(s)

:

Second(s)

ILOŚĆ DRUŻYN ZAPISANYCH NA MISTRZOSTWA:

DOROŚLI

DZIECI

RODZINY

KGHM

ORGANIZATORZY

PARTNERZY

PATRONAT MEDIALNY

MINERAŁY ZŁOTEM KLETNA

Krótko o Kletnie

(dawniej niem. Klessengrund) – wieś w Polsce położona w województwie dolnośląskim, w powiecie kłodzkim, w gminie Stronie Śląskie. W latach 1975-1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa wałbrzyskiego.

Kletno jest rzadko zabudowaną wsią rozciągającą się w krętej i głębokiej dolinie rzeki Kleśnicy. Od północy graniczy ze Starą Morawą i ciągnie się na długości ok. 4 km. W swojej końcowej części styka się z rezerwatem Jaskinia Niedźwiedzia i terenami będącymi dawniej obszarem odkrywkowej kopalni marmuru.

Dolina rozgranicza dwa pasma górskie, które są rozłogami Śnieżnika (1425 m n.p.m.) i wchodzą w skład Masywu Śnieżnika. Pasmo wschodnie tworzą góry o nazwach Stroma, Porębek i Młyńsko. Pasmo zachodnie zaczyna się od części grzbietu Żmijowca i prowadzi dalej przez Rudkę, Janowiec i Krzyżnik. Powyżej wsi dolina Kleśnicy zwęża się w tzw. „gęsią gardziel” wiodącą ku szczytowi Śnieżnika.

R

Wyjątkowe położenie

Urokliwa górska dolina rzeki Kleśnicy.

R

Unikalne bogactwo minerałów

W Kletnie opisano 60 minerałów.

R

Niezwykła historia

Od średniowiecznych sztolni do wydobycia uranu.

Ton wydobytego uranu

km podziemnych wyrobisk

odkrytych minerałów

lat organizacji mistrzostw

Zapraszamy

PODZIEMNA TRASA TURYSTYCZNO-EDUKACYJNA W STAREJ KOPALNI URANU W KLETNIE

Copyright © MIĘDZYNARODOWE MISTRZOSTWA POLSKI W POSZUKIWANIU MINERAŁÓW  – KLETNO 2005-2019